Egzamin dojrzałości z biologii na poziomie rozszerzonym jest jednym z najczęściej wybieranych przez maturzystów. Umożliwia on bowiem uzyskanie punktów na wielu uczelniach, nie tylko medycznych, a tym samym daje szerokie spektrum wyboru kierunku studiów przyszłym studentom. Matura ta jednak nie należy do najłatwiejszych. Średni z niej wynik na przestrzeni lat waha się w okolicach 30-40%, co nie będzie zadowalającym rezultatem dla większości osób. Jednym z powodów takich sytuacji jest fakt, iż uczniowie zaczynają swoje przygotowania za późno, a to przecież matura! Biologia dodatkowo to bardzo obszerny przedmiot. Jak więc w niewielkim okresie czasu podreperować swoją wiedzę i umiejętności?

Zadania maturalne rozwiązaniem problemów

Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć każdy maturzysta, jest rozpoczęcie rozwiązywania ćwiczeń maturalnych ze zbiorów zadań czy też repetytoriów. Dlaczego? W taki sposób może ona przyswajać nowe informacje oraz od razu praktykować ich wykorzystywanie w zadaniach. Będzie to więc ogromna oszczędność czasu, która można okazać się kluczowa podczas przygotowań. Większość uczniów bowiem musi także poświęcić czas na inne przedmioty, często także na poziomie rozszerzonym. Jakie więc książki warto wybierać? O tym więcej w dalszej części tekstu.

Nowa Era i Operon

Wspomniane wyżej dwa wydawnictwa stanowią czołówkę rankingu w przygotowywaniu zbiorów i repetytoriów maturalnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W przypadku biologii znaleźć możemy dwie atrakcyjne pozycje: 

– “Teraz Matura. Biologia. Vademecum” od wydawnictwa Nowa Era,

– “Matura 2022. Biologia. Vademecum. Zakres rozszerzony” od wydawnictwa Operon.

Systematyczna praca ze wspomnianymi książkami może przynieść zaskakujące efekty w postaci znacznie wyższego wyniku. Kiedy warto zacząć? Jak najszybciej! Pozwoli to w pełni usystematyzować wiedzę oraz podejść do matury biologicznej z nieco mniejszym stresem. To on bowiem często potrafi wypłynąć na fakt, iż gubimy cenne punkty na prostych zadaniach.

–